Haber

2023 EK TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI MI?

Üniversite kayıtları başladıktan sonra ek tercih konusu gündeme geldi. Ek tercihlerin yapılacağı tarihler ise araştırılan konuların ortasında yer alıyor. Ek tercihlerin başlangıç ​​tarihi ve detaylarına ilişkin bilgilerin yer alacağı ek tercih kılavuzu, öğrencilerin tercih sürecini daha bilinçli ve gerçeğe uygun tamamlamalarına yardımcı olacak. Ek tercihin ne zaman yayınlanacağı ise merak konusu oldu. Peki 2023 EK TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI MI? Ayrıntılar burada…

2023 EK TERCİH KILAVUZU YAYINLANDI MI?

Üniversite kayıtları 28 Ağustos ortası-1 Eylül tarihleri ​​arasında gerçekleştirildi. Kayıtların tamamlanmasının ardından boş kontenjanlar belirlenerek ÖSYM tarafından ek tercih kılavuzu hazırlanacak. Geçen yıl 7-13 Eylül 2022 ortasında YKS ek tercih işlemleri yapılmıştı. Bu yıl ise Eylül ayının ikinci haftasında ek tercih işlemlerinin başlaması bekleniyor.

EK SEÇİM KILAVUZU NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Yükseköğretim programlarına kayıt işlemleri tamamlandıktan sonra boş kalan kontenjanlar üniversiteler tarafından ÖSYM’ye bildirilecektir. 2023-YKS sonuçlarına göre genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kayıtsızlık nedeniyle dolmayan yükseköğretim programlarının kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme yapılacaktır. Merkezi yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylara ek yerleştirme hakkı verilecektir. yerleştirme başvurusunda bulunamayacaktır.

YKS EK KONTENJANLARI AÇIKLANDI MI?

YÖK, ÖSYM’ye kaydı yapılmayan boş kontenjanları bilgilendirecek ve ÖSYM bu bilgileri içeren bir tercih kılavuzu yayınlayacak. Bu kılavuzda adaylar güncel üniversite taban puanlarına ve kontenjan bilgilerine ulaşabilecekler. Ancak şimdilik YKS ek yerleştirme kılavuzu henüz yayınlanmadı. Kullanılabilir hale geldikçe daha fazla ayrıntı ekleyeceğiz. 2023-YKS sonuçlarına göre yükseköğretim programlarına genel yerleştirme sonrasında boş kalan veya kaydolmayan kontenjanlar ÖSYM tarafından merkezi olarak ek yerleştirme ile doldurulacaktır.

YKS BOŞ KONTENJANLAR BELİRTİLDİ Mİ?

Ek yerleştirmede merkezi genel yerleştirmede belirlenen en düşük puanın altında puan alan adaylar önlisans ve lisans programlarına yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt işlemleri sonrasında kontenjanları boş olan programlara ön kayıt yoluyla öğrenci kabul edilmeyecektir. İlave tercih için fiyat 50,00 TL olarak belirlenmiştir. Ek yerleştirme tercihi yapan ancak ücret ödemeyen adayların tercihleri ​​geçersiz sayılacak ve yerleştirme işlemleri dikkate alınmayacaktır.

Kaynak: Haberler.com / Gündem

habereldivan.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu