Haber

Deprem bölgesindeki yetiştiricilere yem desteği verilecek

6 Şubat’ta meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle zarar gören ve afet bölgesi ilan edilen illerde hayvancılık faaliyetlerinin devamlılığını sağlamak amacıyla 6 Şubat dönemi için bir defaya mahsus yem desteği verilmesine yönelik hususlar düzenlendi. -Aralık 31.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Büyükbaş ve küçükbaş hayvan desteği

Buna göre, Hayvancılık Bilgi Sisteminde TÜRKVET bilgi bankasına kayıtlı yetiştiricilere, sisteme kayıtlı hayvan sayısını geçmeyecek ve Tarım ve Orman Bakanlığınca belirlenecek yem esası verilecektir.

Yetiştiricilere bir defaya mahsus olmak üzere sığır (sığır, manda) için hayvan başına 500 TL, küçükbaş (koyun, keçi) için hayvan başına 50 TL destek ödemesi yapılacak.

Usul ve esasları Bakanlıkça belirlenir.

Hayvan ölçüleri için il/ilçe tarım ve orman müdürlükleri tarafından onaylanan temel hakediş listeleri, ilgili il tarım ve orman müdürlüğü tarafından Bakanlığa gönderilir. Hakediş düzenlemesi ile depremden etkilenen yerleşim yerlerinin belirlenmesine ilişkin usul ve esaslar Bakanlıkça belirlenecek.

Onaylanan hakedişler için esas özet listelerde belirtilen tutarlar, Bakanlıkça Ziraat Bankası aracılığıyla üreticilere ödenecek.

Haksız yere yapılan ödemeler faiziyle birlikte iade edilir.

Destek ödemeleri için gerekli kaynak, Bakanlığın hayvancılık destekleri için ayırdığı destek bütçesinden karşılanacaktır.

Haksız olarak yapılan ödemeler, gecikme zam oranları dikkate alınarak ödeme tarihinden itibaren hesaplanan yasal faizi ile birlikte tahsil edilecektir.

Karar 6 Şubat’tan itibaren yürürlüğe girdi.

haber-mudurnu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu