Ekonomi

Goldman’dan Türkiye analizi

Goldman Sachs, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumartesi akşamı açıklanacak yeni kabinesi öncesi döviz kuru ve tahvil piyasalarındaki farklı fiyatlamalara dikkat çekti.

Goldman Sachs analistleri Kevin Daly ve Clemens Grafe tarafından yayınlanan raporda, “Kurdaki ciddi değer kayıplarının Türk parası tahvilleri için somut bir risk oluşturduğu düşünüldüğünde, vadeli döviz piyasalarının fiyatlanmadığını görememek bizleri şaşırtmaya devam ediyor. döviz tahvil piyasasında.”

Seçim sonrası Dolar/TL yeni rekor seviyelere ulaşırken, 5 yıllık CDS düşüşünü sürdürdü.

Türk doları cinsinden tahviller de Erdoğan’ın “piyasa dostu” kabine duyurusu beklentisiyle yükseliyor.

Bloomberg: Şimşek tam yetkili Hazine ve Maliye Bakanı olacak

Bloomberg’in haberine göre Mehmet Şimşek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni kabinesinde “Tam Yetkili Hazine ve Maliye Bakanı” olarak yer alacak ve ekonomiye ilişkin tüm koordinasyonu üstlenecek.

Yetkililerin Bloomberg’e verdiği bilgiye göre Mehmet Şimşek, bu hafta kamuoyunda sıkça gündeme gelen Başkan Yardımcılığı formülü yerine yönetici görevi üstlenmek istedi. Bunun üzerine Şimşek’in Hazine ve Maliye Bakanı olarak kabineye girmesi kararlaştırıldı. Buna rağmen Şimşek ekonomi politikalarında “tam yetkili” olacak.

fekeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu