Haber

İDOB’nin La Boheme Operası AKM’de Sahnelendi

İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin (İDOB) sahnelediği “La Boheme” operası, Atatürk Kültür Merkezi Türk Telekom Opera Salonu’nda sahnelendi.

İtalyan besteci Giacomo Puccini’nin başyapıtlarından biri olarak kabul edilen eseri Meskenin Atik, orkestra şefliğini İbrahim Yazıcı, çocuk korosunu ise Sercan Gazeroğlu üstlendi.

Mimi rolünü Gülbin Günay, Rodolfo rolünü Berk Dalkılıç, Marcello rolünü Caner Akgün, Musetta rolünü Cihan Işık Yasemin, Colline rolünü ise Caner Akgün yorumladı. Zafer Erdaş ve Alp Köksal’ın “Schaunard” rolü.

Koreografisini Şebnem Şenel’in yaptığı operanın dekorunu Çağda Çitkaya, kostüm tasarımını Sevtaç Demirer, ışık tasarımını ise Serkan Şentürk yaptı.

Librettosunu Luigi Illica ve Giuseppe Giacosa’nın kaleme aldığı eser, dünyanın en çok sahnelenen operaları arasında yer alıyor.

Fransa’da 1830 ve 1848 ihtilallerinin ortasında başta bohem hayat olmak üzere siyasi ve toplumsal hayatın izlerini taşıyan bir yönetmenlik anlayışıyla sahnelenen oyun, 17 Mayıs’ta yeniden sahnelenecek.

Paris’te Noel arifesinde dokunaklı bir aşk hikayesinin anlatıldığı eserin konusu kısaca şöyle:

“Bohem bir hayat süren bir grup arkadaş, sanat eserleri üreterek geçimlerini sağlıyorlar. Şair Rodolfo, terzi Mimi’ye aşık, ressam Marcello ise şarkıcı Musetta ile çalkantılı bir ilişki içindedir. Her şeye rağmen iki çift de bir şeyler yapmaya çalışırlar. mutlu olduklarında hayatın ve sevginin tadını çıkarın.Rodolfo, Mimi’nin sağlığının oldukça kötü olduğu ortaya çıkınca hastalıktan öleceğini kabullenmekte zorlanır ve sağlığına kavuşmak için elinden geleni yapar.Ama artık çok geç.Sonrası Birbirlerine olan aşklarını ilan eden Mimi, hastalığına yenik düşer.”

bozdoganajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu