Haber

İsveç’te terör örgütü PKK yandaşlarından provokasyon

İsveç’in başkenti Stockholm’de terör örgütü PKK/YPG yandaşları, parlamento binasının dış cephesinde örgütü temsil eden paçavranın yanı sıra İsveçli yetkililer ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan başka bir videoyu sosyal medyada paylaştı. .

Terör örgütü PKK/YPG’yi simgeleyen kumaş parçasının binanın duvarına yansıtıldığı İsveç bağlantılı görüntüleri sosyal medya hesaplarından paylaşan terör örgütü PKK/YPG destekçileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve İsveç Başbakanı Ulf Kristersson’u kışkırttı. ve Dışişleri Bakanı Tobias Billström yayınladıkları başka bir videoda kullandıkları ifadeler ve görüntülerle. .

Kristersson ve Billström’e hakaretlerin yer aldığı videoda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın posterinin yakıldığı görüntüler de yer aldı. Söz konusu videoların yer aldığı paylaşımda, terör örgütü PKK/YPG destekçilerinin İsveç’te 1 Haziran’da yürürlüğe girecek yeni terör ceza yasasını Stockholm’deki Norra Bantorget Meydanı’nda protesto edeceği bildirildi.

YENİ TERÖR CEZASI YASASI 1 HAZİRAN’DA UYGULANACAK

Terör örgütlerine üye olmayı yurt içinde suistimal kapsamına almayı amaçlayan yasa tasarısında, terör faaliyetlerine katılan ve terör örgütleriyle işbirliği yapan kişiler 4 yıla kadar hapis cezasına çarptırılıyor. Tasarıya göre, terör örgütünü desteklemek, güçlendirmek veya teşvik etmek amacıyla faaliyetlere katılan kişiler en fazla 4 yıl hapis cezası ile cezalandırılacak.

Ağırlaştırıcı sebepler varsa bu kabahatlerin cezası en az 2 yıl, en fazla 8 yıl hapis olacak. Terör örgütüne silah, cephane, yanıcı ve patlayıcı maddeler, taşıma esası, arazi ve mal kiralama gibi suçlara bulaşanlar da 4 yıla kadar hapis cezası alabilecek.

Bu suçlar için ağırlaştırıcı sebeplerin varlığı halinde 1,5 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor. Tasarı, yetkililere terör örgütlerini finanse eden veya başka bir şekilde destekleyen kişileri tutuklama ve kovuşturma için çok daha geniş yetkiler veriyor.

habererdemli.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu