Ekonomi

Wells Fargo’ya 3,7 milyar dolar ceza

Tüketici Mali Koruma Bürosu yaptığı açıklamada, bankanın otomobil, ipotek ve mevduat hesaplarını kötü yönetmekle suçlandığını söyledi.

ABD’nin en büyük bankalarından biri olan Wells Fargo’nun, taşıt ve konut kredilerinin yanı sıra mevduat hesaplarını yanlış yönettiği suçlamasıyla 3,7 milyar dolar ödeyeceği bildirildi.

Tüketici Mali Koruma Bürosu’ndan (CFPB) yapılan açıklamada, bankanın tüketicilere 2 milyar dolardan fazla tazminat ödeyeceği ve yasal ihlaller nedeniyle 1,7 milyar dolar para cezası ödeyeceği kaydedildi.

Açıklamada, bankanın 16 milyonu aşkın tüketicinin hesaplarını etkileyen hukuka aykırı faaliyetlerinin yanı sıra, defalarca yanlış kredi ödemeleri yaptığı, konut ve hukuka aykırı olarak el konulan araçlara haksız yere haciz koyduğu, yanlış fiyat ve faiz uyguladığı ve ayrıca sürpriz aldığı belirtildi. mevduat fiyatları.

CFPB’den yapılan açıklamada, bankanın hukuka aykırı uygulamalarının müşterilerinin milyarlarca dolarlık maddi zarara uğramasına ve binlerce müşterinin otomobilinin ve evinin zarar görmesine neden olduğu hatırlatıldı.

Wells Fargo yaptığı açıklamada, bankanın CFPB ile araba kredileri, ipotekler ve tüketici mevduat hesaplarıyla ilgili, çoğu birkaç yıldır çözülemeyen sorunları çözecek geniş bir anlaşmaya vardığını söyledi.

Açıklamada, bankanın 2020 yılından itibaren düzeltici faaliyetlerine ve iyileştirmelerine hız verdiği de kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu